Vajina Türleri +18

admin Haziran - 1 - 2010 Cinsel Sağlık1 COMMENT

Kadınların üreme organı olarak lanse edilen bu Vajina söylemi halk arasında hazne olarak da bilinir.Dış genital organ olan  vulvadan sonra başlayan , introitus olarak isimlendirilen vajina girişi ile başlayan ve serviks yani rahim ağzı ile sonlanan  içi boş silindir şeklinde ve normal halde yaklaşık 7-10 santimetre uzunluğunda, 3 santimetre genişliğinde bir yapıdır. İçi ruga olarak isimlendirilen düzenisiz deri kıvrimı şeklinde görülmektedir.

Vajina şekli esneklik gösterir mi?
Vajinanın yapısı ve  vajina şekli kadından kadına farklılık göstermektedir. Vajina yüksek derecede esneyebilme yeteneğine sahip bir organdır. Bu özelliğini üç katmanından orta katmanını oluşturan kas katmanına borçludur. Cinsel ilişki esnasında genişliğini ve uzunluğunu içine duhul olan penisin çapına ve uzunluğuna göre belli oranlarda arttırabilmektedir.

Vajina kızlık zarı ile ilişkilimidir?.
Vajina kızlık zarı ile  ilişkilidir.Vajina girişi itibarıyle 1-2 cm içeride kızlık zarı bulunmaktadır. Ayrıca vajinanın hemen başlangıcında kızlık zarı başlamadan hemen önce  Bartholin adı verilen salgı bezleri bulunur ve bunlar  cinsel ilişki sırasında vajina girişinin ve vajina duvarlarının kayganlaşmasını sağlar. Kızlık zarı değişik çeşitte ve şekilde olmasına rağmen vajinanın yapısı ve görüntüsü değişkenlik göstermez ve kızlık zarında oldupu gibi vajina şekilleri ve hazne, vajina türleri yoktur..

Vajinanın yapısı doğumdan nasıl etkilenir? Genişlemiş vajina nedir?
Normalde ön ve arka duvarları birbiri üzerine katlanmış olarak duran bu yapı, doğum eyleminde doğum kanalının yumuşak kısmının yapısında yer alır ve bebeğin başının geçmesine müsaade edecek kadar esner ve genişler.Doğum sonrası vajinan yapısı bazen bozulur ve bunu düzeltmek için vajina estetiği olarak isimlendirilen bir vajina daraltma ameliyatı yapılmaktadır.

.

http://www.jinekoloji.net/resim/Anatomi9.jpg

http://www.cicatridina.com.tr/usr_img/vajina_anatomisi/vajina_anatomisiA.jpg

http://saglik.turk.net/Kadin_Sagligi/images/anatomi1.jpg

http://img242.imageshack.us/img242/6478/folikul223d1a8mg8.jpg

vajina   estetiğiVajina

http://zuhredergisi.org/wp-content/uploads/2008/09/rahim.jpg

kadın üreme organları

http://saglik.turk.net/Kadin_Sagligi/images/Anatomi8.jpg
coded by nessus

Related Post

Activate the Wp-related-posts plugin to see the related post list!

One Response to “Vajina Türleri +18”

    FazliNo Gravatar on Aralık 3rd, 2012 at 17:43

    Yorum no

Leave a Reply